Kilka słów o telemarku, czyli o narciarstwie telemarkowym.

Historia telemarku.

Telemark jako technika narciarska została spopularyzowana w Norwegii w połowie XIX wieku przez wybitnego narciarza i wynalazcę Sondre Norheima. Pochodził on z małej miejscowości Mordegal w prowincji Telemark, która słynie z obfitych opadów śniegu. Sondre pierwsze skręty telemarkowe doskonalił w głębokim puchu, dzięki czemu skonstruował narty szersze i taliowane, oraz zmodyfikował wiązania wprowadzając dodatkowy oplot trzymający pewniej piętę w takich warunkach. Dalszy rozwój telemarku to już nie tylko Norwegia, ale również Stany Zjednoczone gdzie od lat 70tych XX wieku zyskuje coraz większą popularność.

Co to jest telemark?

Czyli narciarstwo telemarkowe wywodzące się z Norwegii. Technika jest bardzo charakterystyczna ponieważ podczas skrętu przyklękamy na wewnętrzne kolano.

Czy sprzęt do telemarku różni się od tradycyjnego sprzętu narciarskiego?

Tak, przede wszystkim różnią się wiązania i buty. Buty mają wydłużony przód tzw. "kaczy dziób" oraz umożliwiają zgięcie stopy dzięki charakterystycznej harmonijce w konstrukcji buta. Z kolei wiązania dają nam możliwość swobodnego przyklęku ponieważ pięta jest wolna, nie jest połączona na stałe z nartą.

Czy mogę jeździć telemarkiem na nartach z wiązaniami skiturowymi?

Można, ale jest to zdecydowanie mniej wygodne i szkoda wiązań skiturowych, które różnią się swoją konstrukcją od telemarkowych. 

Kto może zacząć jeździć telemarkiem?

W zasadzie każdy, ale zdecydowanie łatwiej jest osobom, które potrafią jeździć na nartach tradycyjnych (zjazdowych).

Jak dobrać kijki do telemarku?

Kijki do narciarstwa telemarkowego powinny być krótsze o ok. 10-20 cm, ponieważ używamy ich w przyklęku. Dobrym rozwiązaniem mogą być kijki regulowane używane do skitouringu.

Dlaczego warto spróbować telemarku?

Bo jest to technika jazdy na nartach, która wyróżni Was z tłumu i pozwoli doznać nowych przyjemności!

 

Tagi: Nauka telemarku, kursy telemarku na Śląsku, nauka telemarku w Beskidach, szkoła telemarku

Facebook

logo_bazainstruktorow.pnglogo_beeactive.pnglogo_gigisport.pnglogo_mgbsport.pnglogo_nordicwalking.pnglogo_rottefella.pnglogo_sportpromotion.pnglogo_teniskatowice.pnglogo_vis.pngrozplywajsie_logo.png
JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com